جدیت ایران درباره استقلال در زمینه انرژی

 

KeepMedia, GAL LUFT AND ANNE KORIN, Dec 17, 2006

 

با توجه به 43 درصد واردات بنزین مصرفی توسط ایران، دولت این کشور به این امر واقف است که تحریم بخش قابل توجهی از این فراورده، نابسامانی اجتماعی چشمگیری را به دنبال خواهد داشت که تهدیدی جدی برای این کشور به حساب می‌آید. بر این اساس، طرحی سه مرحله‌ای برای استقلال انرژی در نظر گرفته شده است.

 

اولین بخش این طرح، توسعه چشمگیر ظرفیت پالایش کشور است. در حالی‌که طی چند دهه اخیر، هیچ پالایشگاهی در ایالت متحده امریکا ساخته نشده است، زیرساخت پالایشگاهی ایران به سرعت در حال توسعه است. دومین بخش، واردات محصولات پالایش شده از ونزوئلا است که یکی از هم‌پیمانان ایران در برابر غرب به‌شمار می‌آید. سومین و مبتکرانه‌ترین بخش طرح، طرح گازسوز کردن خودروهاست که از شروع آن پنج سال می‌گذرد. ایران بعد از روسیه بزرگترین ذخایر گاز طبیعی در جهان را دارد (16 درصد از کل دنیا) که قادر است طی چند دهه از سوخت لازم برای حمل و نقل ارزان پشتیبانی کند. دولت هزینه تبدیل خودروها و ایجاد ایستگاههای سوخت‌گیری را متحمل شده است. گازسوز کردن خودروها به‌ویژه در کشوری با بیکاری روزافزون و دستمزد ارزان آسان است. خودروهای مزبور نیاز به یک موتور کوچک و نصب یک سیلندر گاز به بدنه خود دارند. در حال حاضر، بیش از 105 مرکز گازسوز کردن خودرو ایجاد شده است. با تغییر مصرف از نفت خام به گاز طبیعی، ایران سالانه بین 3 تا 8 میلیون از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شود. ایران پالایشگاههای نفت را مجانی واگذار خواهد کرد تا مقدار بیشتری از فرآورده‌های نفتی حیاتی مانند سوخت جت را تولید کند و از این طریق نیروی هوایی و خطوط هوایی تجاری کشور با مشکل مواجه نشوند. انقلاب بنزین احمدی‌نژاد نشانه‌ای روشن از آمادگی ایران برای جنگ احتمالی است و یک استراتژی جامع اقتصادی در حال توسعه است تا ابتکار عمل نظامی و سیاسی کشور توسعه یابد. در حالی‌که ایران خود را آماده می‌کند تا میزان آسیب‌پذیری خود را کاهش دهد امریکا برعکس عمل می‌کند. با اینکه رئیس‌جمهور امریکا در ژانویه  اعلام کرد که امریکا به نفت معتاد شده است اما هنوز کنگره و ‌تشکیلات حکومتی این ضعف را نپذیرفته‌اند.

 

امریکا تعرفه 54 درصدی را برای اتانول وارداتی برزیل وضع کرده است. استانداردهای کارایی سوخت این کشور راکد شده است و اکتشاف داخلی نفت و گاز هنوز با محدودیت شدیدی مواجه است. بیش از 60 درصد نفت مصرفی امریکا در سال 2006 واداتی بوده است. وابستگی امریکا به ‌طور گسترده در حال افزایش است که این برای امنیت ملی آن چالش ایجاد خواهد کرد. امریکا با تحریم اقتصادی علیه ایران احتمالا بیش از این کشور زیان خواهد دید. امریکا باید در برابر استراتژی جنگ اقتصادی ایران یک طرح انرژی را در پیش گیرد که بر این اساس:

 

¡ خودروهای جدید باید از انعطاف‌پذیری سوختی برخوردار باشند، به‌طوری‌که توانایی ترکیب سوختهای الکلی و بنزینی را داشته باشد. سوختهای الکلی مانند اتانول و متانول را می‌توان از منابع زیستی، پسمانده‌ها و زغال‌سنگ تولید کرد. هزینه اضافی ایجاد انعطاف‌پذیری مزبور برای تولیدکنندگان خودرو کمتر از 150 دلار است که در حدود یک چهارم هزینه تولید یک خوردی بنزینی ایرانی است. بر این اساس می‌توان سرمایه‌گذاری و بازار جدیدی نیز در زمینه سوختهای جدید ایجاد کرد.

 

¡ تمرکز منابع داخلی به منظور بهره‌گیری از انرژی برق در حمل و نقل که بر این اساس، خودروهای الکتریکی ترکیبی می‌توانند بخشی از نیاز به نفت را کاهش دهند و از برق تولید شده از طریق زغال‌سنگ، انرژی هسته‌ای و منابع تجدیدشدنی استفاده کنند.

 

¡ حذف تعرفه نامعقول 54 درصدی اتانول وارداتی و تشویق کشورهای دوست امریکای جنوبی به افزایش تولید اتانول از نیشکر که بر این اساس، امریکا باید در امریکای لاتین برای توسعه کشاورزی و به‌ویژه نیشکر سرمایه‌گذاری بیشتری نماید.

 

در حال حاضر وابستگی به انرژی مشکلی جدی برای امنیت ملی امریکا به‌شمار می‌آید و این چیزی است که ثابت‌قدم‌ترین دشمن امریکا آن را به‌خوبی درک کرده است و از هیچ تلاشی در این زمینه مضایقه نمی‌کند. آیا ما نیز در این زمینه هوشمندانه عمل می‌کنیم؟

 

/ 0 نظر / 7 بازدید