انتشار الکترونیکی کتاب آموزش حرفه ای

در روند رشد و توسعه فناوری در کشورهای مختلف، عرصه‌ای مهمتر و حیاتی‌تر از آموزش فنی و حرفه‌ای وجود ندارد. با توجه به سیر تکاملی فناوری، پیش از دستیابی به تخصص در هر مرحله و سطحی و حتی همگام با آن باید این حقیقت را از نظر دور نداشت که کسب تخصص تنها بر پایه آموزش بنیادی و اصولی حاصل می‌شود. گسترش روز‌افزون دانش بشری که منجر به رشد کمی و کیفی شگفت‌انگیز فناوری و ابزارهای تولید در کشورهای پیشرفته صنعتی شده است، ضرورت تقویت آموزش فنی و حرفه‌ای را که مهمترین عامل در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص برای تامین اینده‌ای روشن و مستقل از هرگونه وابستگی است، پرهیزناپذیر کرده است. امروزه شاخص آموزش، علی‌الخصوص آموزش فنی و حرفه‌ای مقیاسی برای میزان توسعه‌یافتگی کشورهاست. بهره‌برداری بهینه از منابع و امکانات موجود، فقط بخشی از بکارگیری تواناییهای نظام آموزشی توسعه‌یافته است. سرمایه‌گذاریها در بخش آموزش حدود 2/3 درصد درآمد ناخالص ملی است، در حالی‌که طبق آمار یونسکو این نسبت در کشوری مثل مالزی به حدود 7 درصد و در کشورهای بزرگ صنعتی تا 25 درصد است. برای دستیابی به استقلال و عدم وابستگی به درآمدهای حاصله از نفت که به هر حال پایدار نیست، فراهم آوردن شرایط لازم یرای تربیت و آموزش نیروی انسانی، تحکیم فرهنگ کار و دستیابی به کارایی مطلوب به‌صورتی‌که بازدهی نیروی انسانی جایگزین درآمدهای ناپایدار بشود، ضروری است. بسیاری از کشورهای پیشرفته از دستاوردهای آموزشهایی که به نیروی انسانی خودشان داده‌اند هم در داخل و هم در خارج کشور بهره‌ می‌گیرند. در حقیقت، پیشرفتهای پرشتاب در تمامی رشته‌های فنی و صنعتی در دهه‌های اخیر خطوط اساسی توسعه و رشد این کشورها را تعیین کرده است.

چنانچه قرار باشد از فناوری به‌درستی و در راستای رفاه انسان و نه انهدام او، حداکثر بهره را ببریم، لازم است پا به پای این دگرگونیها و پیشرفتها در آموزش فنی و حرفه‌ای نیز به پیشرفتهایی دست یابیم. آموزش فنی و حرفه‌ای باید چگونگی ارتباط مهارتها و فناوریهای آموخته شده را با نیازها و انتظارات فردی، اجتماعی و صنعتی تعلیم دهد و این امکان را بوجود آورد که هر فرد بتواند شخصیت و استعدادهای خود را تا آنجایی که در توان اوست رشد دهد. به امید روزی که تمامی این آموزشها در راستای دستیابی به فناوری پیشرفته و شکوفایی استعداد نیروهای کارامد و آینده‌ای به‌دور از هرگونه وابستگی ایجاد شود.

در کشور ما نیز در سالهای اخیر با رشد و توسعه فعالیتهای کسب و کار مبتنی بر فناوری پیشرفته و روزآمد روبرو بوده‌ایم و تداوم و اثربخشی این امر بیش از هر چیز مستلزم تربیت افراد ماهر و پویا و استفاده از سازکارهای موثر طرح‌ریزی و اجرایی در این زمینه است. برای تحقق این امر، طراحان، مجریان و مربیان آموزش فنی و حرفه‌ای نیازمند دانش و مهارتهای لازم هستند و بر این اساس، استفاده از منابع موثق و معتبر علمی، به‌ویژه آنهایی که تلفیقی کارامد از نظریات علمی و کارکردهای عملی را بروز می‌دهند و تجربیات موفقی نیز در کشورهای پیشرفته دنیا داشته‌اند، بسیار راهگشا است.

کتاب حاضر که با توجه به این دغدغه و نیاز ترجمه و در اختیار خوانندگان قرار گرفته، شامل آموزه‌هایی جامع از آموزش فنی و حرفه‌ای است و ویرایشهای متعدد آن طی سالیان متمادی از مهمترین منابع در زمینه آموزش حرفه‌ای در کشور آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بوده است. کتاب ترکیبی همگن از موضوعات آموزش و یادگیری حرفه‌ای ارایه می‌دهد و از انطباق بالایی با واقعیتها برخوردار است.

اینجانب ضمن سپاس از بذل توجه خوانندگان محترم به مطالب و مباحث کتاب، استدعا دارد نکات قابل ملاحظه و اشکالات و نارساییهای موجود در آن را در همین پست یا آدرسهای پست الکترونیک: yazdanmb@yahoo.com و yazdanmb@gmail.com  گوشزد نمایند.

در زمینه انتشار الکترونیکی کتاب حاضر می‌توان این نکته را به خوانندگان محترم یادآور شد که هزینه و مشکلات اداری چاپ و انتشار سخت باعث شد از این کار صرف‌نظر و به انتشار آن به شکل حاضر بسنده شود. در هر صورت، طبعا ترجمه و تدوین کتابی با چنین حجم و محتوایی مستلزم صرف زمان و هزینه قابل توجه برای مترجم و دیگر عوامل دست‌اندرکار از جمله گرافیست محترم است که از خوانندگان محترم خواهشمند است به هر نحو ممکن در این امر مشارکت کنند. ضمن آرزوی بهره‌مندی از مطالب و مباحث مطرح شده در کتاب، خواهشمند در صورت تمایل، از طرق زیر نسبت به پرداخت مبلغ آن به میزان دلخواه اقدام فرمایید. قبلا از مساعدت شما خواننده فهیم نهایت سپاس و امتنان را دارد.

بانک تجارت: شماره حساب 3403509352 شعبه اسکندری، کد 25 به نام یزدان محمدبیگی یا از طریق خودپرداز (کارت به کارت) کارت شماره 6273531030017625 به همان نام

بانک ملی ایران (سیبا): شماره حساب 0202065143008 شعبه خوش به نام یزدان محمدبیگی یا از طریق خودپرداز (کارت به کارت) کارت شماره 6037991137668749 به همان نام

 

فایلهای زیپ شده کتاب را می توان از آدرسهای زیر دانلود کرد:

 http://www.4shared.com/file/DHn8Bqt9/vocational_training_book_fasl1.html

http://www.4shared.com/file/PpZRfj_h/vocational_training-_fasl4.html

http://www.4shared.com/file/FRxSVrFs/vocational_training-_fasl5.html

/ 0 نظر / 28 بازدید